13 Nis 2012

EBRU (SUYUN MEŞKİ)


İslam sanat eserlerine ilginin azaldığı, yok olmaya yüz tuttuğu, üstadlarrn yetiştireccek talebe bulamadığı ve İslami bilgilerinin öğrenilip öğretilmesinin yasak olduğu dönemlerden hamdolsun bu gün talep ettiği  taktirde istediği eğitimi alabilecekleri bir döneme geldik.

Bununla ilgili büyüklerimizden çeşitli yaşanmış hikayeleri dinlemiş ve bir kısmen yaşamış biri olarak geldiğimiz nokta itibari ile Allah'a şükrediyorum.

Özel Eğitim verenlerin yanısıra İSMEK kurslarında meslek edindirmenin yanı sıra islam eserlerine ilgi duyanlara (Hat, tezhib,Ebru vs.) eğitimleride verilmekte.

Kursumuzda Ebru sanatı dalında eğitim alan bir kardeşimizin diğer kursiyerlerle beraber yapmış oldukları eserlerini Taksim metro sergi salonu "Suyun Meşki" adlı sergide ziyaret edenlerin beyenisine sundular.

davet edilmemize rağmen Açılışa katılamadık ancak bu gün gitmek nasip oldu.

Ebruyu çeşitli katkılar içeren suyun üzerine boyalar serpilerek eletler vasıtası ile şekil verildikten sonra kağıda transfer edilen bir sanat dalı olarak biliyordum.

Oradaki kardeşlerimin anlattıklarına göre yapılış tekniklerine bağlı olrak yarım saat ile üç ayda yapılanları varmış.İşte eserlerden bazıları.

besmele


Kumlu ebru

bir döneme ismimi veren çiçek " lale ebru"gelincik çiçekli bir ebru

üzerinde " İGRA" oku yazan bir ebru

Akkase ebru

akkase ebrudan bir örnek


üzerinde simetrik " HU "yazan ebru

(Ebru yapıldıktan sonra üzerlerine yazıları hattatlara yazdırıyorlarmış)İlgimi çeken ve serginini güzide eserlerinden çok emek verildiği hemen belli oluyorüzernde " EDEP YA HU " yazan ebru
yapılması en fazla emek ve zaman isteyen bu tarz ebruymuş
akkase ebruçiçekli ebruson sözü tanıtım broşüründen  bir dize ile bitirelim..


nisan ayının 15'ine kadar açık olacak sergiye vakti olanların ziyaret etmelerini tavsiye ederim

Hiç yorum yok: