7 Nis 2012

ESENKÖY ZİYARETİM

zaman zaman
bizim Fatihli  gürol yalova  esenköye gidelim benim arılığı bir ziyaret et diyordu bende soğukta gitmenin bir anlamı yok havalar ısınınca gideriz diyordum. Çarşamba günü  ggüroldan telefon geldi  ben gidiyorum geliyormusun diye  baktım hava iyi tamam dedim ve hazırlığımızı yapıp gürolun esenköye getireceği malzemeleride alarak akşam 18:00'de  turyol motorlarına bindikadaların önünden geçerken anılarım depreşti gemi yapıda okurken  sınıf geçmeyi garantileyip zaten bize ücretsiz olan şehir hatları vapurlarıyla son 15-20 günümüzü adalarda geçirirdik,Gürol maşallah kilosuna rağmen hareketi olmanın vermiş olduğu avantajla fonrmu yerinde bende dedim gürol şu oturuşunla arıcıdan ziyade tam bir  balıkçıdurumun var.:))üç saatlik yolculuktan sonra gürolun yazlığına geldik vyemekten sonra çay demledik. Çaya gürolun arıcı arkadaşı aynı zamanda beraber arıcılık yaptığı Ekrem abiyi de davet ettik. Ekrem abi mermerci emekli oldukmtan sonra esenköye yerleşmiş ve gürolünde teşviki ile arıcılıkla  ilgilenmeyi başlamış
üçlü resmimimzi çekecek başka kimse olmadığı için fotoğraf makinasını kuzunenin üzerine koyarak  toplu resim çektik.,
namazdan sonra binaz daha uyuyup kahvaltidan sonra arılığa geçtik,


Gürolun oarılığı Esenköy belediyesine ait arazinin yanında.  İçinde İtfaiye, su işleri ve şantiyelirin olduğu bir yerArılığında 120 tane arısı varmış ama şu anda 80-85 tane kalmış. Akşam sohbetimizde arıların ortalaması kaç çıta dediğimde ortalama  dört çıtadalar dedilerdi,


ama kontrollerde hiçte öyle olmadığı görülmeye başladı. Erken kek vermişler ve gerek üstten şerbetlik ve kayık şerbetliklerle şurup vermişler fakat büyük kısmı ne keki ve nede şurubu almamış buda arıların zayıf ılduğunun işareti. Birde zayıf arıya kayık dediğimiz çıtalırın yanına konan şuruplulk la verdiğimiz zaman arıların büyük bölümü içeride boğuluyor ve kendi elemizle arının sonunu hazırlıyoruz. Dedim bu işi başka şekilde halledelim nasıl yani dediler. Bende bana bir pet şşişe bulun göstereyim dedim ve şişeye şurubu koyup kapağından delik açtıktan sonra kabarmış petek gözlerine veya çok az olan yumurta alanının yanına şurubu doldurdum.

ve şaşırdılar vay be güzel fikir dediler. Dedim ya ustalar bunu böyle yapıyor sizdsanalı  takip ediyorsunuz bilmeniz lazım  dedim.Ekrem abinin uygulama hoşuna gitti  ha bire açtığım kovanları şurubu dolduruyor .:)))

arılıkta 10-15 kadar Karniyol var geri kalını kafkas ve yığlıca arıları dediler öyle olunada ihtiyaten meskeyi giydik ama arı pek vurmuyordu çok az kafalığı taktım zaten arılarda bayağı zayıftı.
5-6 Bazen 8-9 olan arıları sıkıştırdığım zaman üç çıta kalıyordu esasında iki çıtayıda almam lazımdı ama onlarda el ayasından bile küçük yavru alanı olduğu için alamadık. ve genelde arıları üç çıtada sıkıştırdım. 
Bu kovvana sıra gelince gürol bu kovan enterasan ya  çıta aralarına propolis örüyor deyince baktım kovan dip tahtasındaki 20 cm. telli deliğim üzerine kapatması için koyduğu karton kaymış ve açıllmış üst örtüsüde gayet ince benim tesbitim arının özelliğinden ziyade hava akımı olduğundan arılar doğal olarak ceryandan korunmmak için çıta aralarını  propolisle örmüşler. Yani arının cinsinden ziyade arıcının hatasından .

konrollerde arıyı sıkıştırıp yumurta olmasına rağmen anaları görmeyince bırakmadık. gürol  arıları yazın bölmüş vealdığı anaların bir kısmını kestirince arılarlar kendi anasını yapmışlar ve bir aylık kayıp zamlan oluncada arılar kışa zayıf girmiş.

arılıkta hiç dokunmadıkları  ve kışa 10 çıta giren bir kovan vard ve o şu an yine en az 8 çıta  çok çok zayıf olan kovalara takviye olarak ondan giki çıta aldık zira diğer kovanlardan çıta alabilecek güçte arı yoktu.


Yine arıların bahçesinde olduğu kemal abi aynı zamanda domuz avı meraklısı ve 5-6 tanhe köpeği var
ve doğayı seven birisi öyleki yabani kestaneleri aşılıyor ve zamanın çoğunu ormanda geçirin birisi
dağda geceliri ayıya karşı arıları o bekliyormuş.benim bu dalmaçyalı hoşuma gitti ama kemal abi bırak onu diyor o kuşçu bana domuz köpeğe lazım .::))
Gürolbu mola arısında gel bizim dağda arıları koyşduğumuz yere çıkalım bir gör dedi.
ve dört çeker bir araçla dağa gittik arabayı kullanan kemal abi arabayı o bozuk yolda bile hızlı kullanılor birde etrafla ilgil bilgi veryor.  Ben bizim uçurum olan  inebolu yollarına alışkın olmama rağmen tedirgin olmadım desem yalan olur.
biraz daha yüsseklerde daha kar var var. yakın zamana kadar buralardada varmış.


ve nihayet sağsalim arı koydukları yere geldik. etrafı yabani kestanelerle komple çevrili ve en güzel tarafıda
içinde çok güzel suyu olan bir yer, tabi ayılara karşı önlem alınırsa onuda zaten Kemal abi halllediyor.


inişte bu arıcı arkadaşımızın 70 tane kovanından bir tane kovan kaldığını söyşlediyor 20 tane arı alacakmış,

esenköyün dağdan görünüşü,

işte favorim olan manzara dağ ve deniz,
inişte tekrar mesaiye başlandı ve geri kalan arıları konrrol edip bildiğim kadarı ile gerekli olan müdaheleler yapıldı. Arı sıkıştırıllıp petek gözlerine şurup konuldu, zayıf olanlara takviye yapıldı.

öyleki beş altı arısı olan bir koloniyi bu arı sönmüş diye geçerken bir baktım ana sağlam ve hemen bir çıta takviye verdik.arılar anlatılandan daha zayıf genelde bir çıta  ama güzeal olan bir şey varki yalancıya kaçan bir koloni haricindeki bütün kolonilerde ana vardı.  Bu arıların nasıl kuvvetlenebileceği ve bal sezonunda olası yapılması gerekenler konusunda  ustalarımdan öğrendiğim kadarı ile anlattım. Bence bizim ekibim bir plan yapıp bu arıllığı teftiş etmesinde fayda var :))) 


85 tane kovanın kontrolleri ikindi namazında bitti ve eve geçtik gürol bu fırsat deyip bahçesi iel ilgilenmeye başladı
erik, kiraz, şeftali , nektari, ahududu, ve daha bir çok bitki çiçek açmış
gürol tam siper bahçeyi kazıyor,ben meyvaları yemenin dışında bilgim olmadığı için pek gürola yardım edemedimbahçesine güzelbir balık havuzu yapmış barbaküde gözüme ilişti  garol ızgara yapalım dedi ama onunda başka zaman ekiple geldiğimiz de yaparız diyerek erteledik.

bahçede içini doldurulmayı bekleyen sepet.
gürolün kardeşi bir yerden iki tane kara kovan bulmuş bu yaz bunların içine arı alaım diyormuş.
ve  cuma sabahı yine turyol gemileri ile dönüş yaptık.Güzel bir gün oldu ve arı ile nihayet buluştuk .

4 yorum:

yunus dedi ki...

selamun aleyküm değerli zafer abi bayağı iş görmüşsun ama yaho o tarafa gittinde yalovayada geçsen da bende gelsem birde benim arılarımı incelerdin olmazmıydı sevgili abim işin şakası esen köy gerçekten çok güzel bir yer
17 senem yalova ve civarında geçti oranın yerlilerinden çok değerli arkadaşlarım var ama arılara çok üzüldüm 85 tane arısı olan insan acamı olmaması lazım diye düşünüyorum neyseki son canlarına yetiştin de kurtulur mubarekler abi ne diyeyim kal sağlıcakla birde bana zaman ayırda beraber yalovaya gidelim. allaha emanet ol sevgili abim

ALİ TÜRK dedi ki...

Zafer abi arıcıları nasıl teftiş edelim, yarım saatte zor okudun, ne kebap var ne döner, bir çay içmişiniz, bizim böyle yerleri denetleme yetkimiz yok::))

Arıcılıkta son baharda yapılması gerekenler çok önemli, arıcılarımız ne zaman ağustostan sonra kek vermeye başlarsa bahara güçlü kovanlar ile çıkacaklar.
Gürol abiler aslında arılarına iyi bakıyorlardı, bir tarafta bir eksiklik var gibi geldi.
Sağlıcakla kal.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Zafer Abi.

Valla makine sizden iyi çekmiş desem :)

Bu arılığa keşke seni yazın sonunda çağırmış olsalardı.En azından daha erken müdahale ederdin.

Bakanı duydu.Kabine sade çay içmiyor,bunu sende birinci elden biliyorsun::))

SLM ve Muhabbetle...

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

Aleykümselam ynus kardeşim,
inşallah bir gün senin oralarada gideriz. Evet esenköy güzel İstanbulun karmaşsından bir iki saatte kaçıp kafanı dinleyebileceğin yelerden bir tanesi.Ama yazın yine öyle sakin olur mu acaba?

Sayın bakanım,
arılar bölüp eger nüfusu artıramayıp kışa zayıf girdiği zaman zayıf çıkıyor malesef..Bir tane 10 çıta kışa giren kovan vardı şu an 8 çıtadalar.Gürolda arılarına ben kadar olmasada biraz uzşak kışın iyi havalarda arıları kontrol etmemişler. KOntrollerim sanırım kış sezonundan bu yana ilk detaylı olanı idi. Üstten şurup ve kek koymuşlar o kadar.
Abi yalnız çay olurmu ya., yediklerimizi koymadım sizler olmayınca tadı olmuyor be. inşallah ekiple gittiğmiz zamana sakladım..

Yusuf A.S,
Müdahelede yinede geç kalmadık işallah bundan sonra toparlarlar ama takviye olmazsa zor görünüyor
yoksa kestaneye tetişmesi zor.
Sağolsun gürol gerekli ikramı yaptı.
İkramın büyüğünü ekibe sakladık.
Allaha emanet ol