3 Kas 2008

BAHÇE GÜZELİ SÜPER

Bu gün hava biraz serin olmasına karşın bahçemde duran Ruşeti bir kontrol edeyim dedim,
Bu ruşeti memleketten gelirken küçük kutulardan ürettiğim anası olan kutuydu onun için anasının kaliteli olup olmayacığı konusunda tereddüdüm vardı ama bu günkü kontrolde baktımki gelirken iki çıta bile olmayan arı şu anda beş çıtayı ful doldurduğu gibi bir zaman sonrada sanki kat isteyecek.:::))))
Buda anlaşılıyorki arı ile ilgilenmek arıya direk etki ediyor +şurup ve keki eksik etmedim ama bundan sonra keki kesmeliyim çünkü ana bayağı yumurta atmış havaların soğuması durumunda yavrular üşüyerek yavru çürüğü olma ihtimali olabilir. Zaten içindeki stok balıda herhalde idare eder. Olmazsa biz ne güne durduyoruz hemen takviye yaparız zaten bahçede elimizde bir ruşetimiz var.::)))
Ruşete dışarıdan baktığımda ilk dikkatimi çeken stroforla daralttığım musluğu neredeyse tamamen açmışlar,


Oysa çok değil daha bir buçuk ay kadar önce durum böyleydi hatta daha dardı musluğu açmaya o zamandan beri başlamışlar ama önümüz kış birde kapatmaya uğraşacaklar,İkinci kekide neredeyse bitirmişler,


duman verdiğim için üstte arı görülmüyor ama çıta araları bayağı arı vardı,En sondan ikinci çıtayı çektim kapalı yavru durum gayet iyi günlük yumurta ve larvalar da vardı

arka yüzüde aynıydı,ve bu ayda örtü bezini bayağı propolisle kaplamışlar hayret,


Bu sene kovanlarımda örtü tahtasını kışın kullanmıyorum. Çünkü kek vermekte zorluk oluyor.Örtü bezi onun üzerini naylon çuval ve havalar soğuyuncada en üste gazete kağıdı koyacağım.
ve yavruları üşütmemek için başka çıta çekmeden hemen kapattım
5 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Zafer abi maşallahı var ruşetin be bide yorumda ustamıyız biz dıyorsun gör Ali Türk gör bak arı nasıl olur:)))

İlhami Uyar dedi ki...

Zafer bey görüntüler ve gidişat mükemmel demekki kategori yükselmiş,verilen emekler boşa gitmemiş,umarım diğer kovanlarda aynı veya dahada iyi durumdadırlar,herşey gönlünüze göre olsun,yaşamınızda sağlık ,işlerinizde başarı dileklerimle.

UĞUR KIRAN dedi ki...

E daha ne olsun, bundan iyisi can sağlığı.Kim tutar seni zafer abi.

taskın dedi ki...

selam
her hafta arıcılık hariç
haç siteni ziyaret ediyorum
çok titiz bir çalışma
bayağı emek sarfedilmiş
sanki mekkede kendimi zannettim
allah razı olsun
allah kabul etsin

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

Taşkın kardeşim selamünaleyküm,

Hac sitem hakındaki görüşlerine teşekkür ederim eğer böyle genel bir kanı oluşturabilmişsem amacıma ulaşmışım demektir niyetim oralara gidememiş kardeşlerime o atmosferi ve manevi havasını bir nebze olsun tattırmak. Mevlam enaniyetten riyadan muhafaza etsin.

Ayrıca arı ile ilgili sitemede arada bir bakıp yalnışlarımız varsa düzeltirseniz sevinirim .

Allaha emanet olunuz.