11 Ara 2012

GİZLİ LİMANLAR

 
İstanbul.!!!
bütün Karmaşası debdebesi ve sorunlarına rağmen güzel şehir.
Herkeze göre değişmekle beraber, şehrin,.... hani dalgalı denizde taknelerin sığınabilecceği limanlar vardır ya. Benimde zaman  zaman gittiğim  mehterane, Üyüp, Piyerloti tepesi ve selatin camiler (Padişahların ve saray erkanlarının  yaptırdığı cami ve hayratlar) gibi limanlarım vardır. 
 
 
Bu gün bir vesile gittiğim üsküdar semtinde eski halini önceden bildiğim ve İstambulun en büyük külliyesi bululnan  Valide-i Atik Camii'ni restorasyondan sonra ziyaret ettim. Restorasyon cami kısmıda bitmiş olup, imaret, medrese, Darüşşifa ve tekke kısmında devam ediyordu..
 
 
 
 
 

 
 
 Camii bahçesinde asırlık çınar büyük ihtimalle caminin ibadete açılış tarihi olan 1583  yılından itibaren burada
arka tarafı boş
yine enteresan bir çınar,
arka tarafı,
 

 
caminin giriş avlu kapısı,

Yine külliyeye ait olan mektep,  Kitabesinden anladığım kadarı ile askeri okulmuş.Günümüzde ilköğretim ve  orta okul olarak hizmet vermekte.Güzel bir arması olan bu kitabenin üstteki yer kazınmış ve  boş... ?????


Validei Atik camii hamamı,
Ecdat yaptığı eserlerin yanına bir hamam yapmayı ihmal etmezdi. Ve tuvelet, su,hamam gibi  hayratlardan ücret alınmazdı..  O  zamanı  düşündüğümüzde ne önemli bir hizmet.

Üsküdara gidilince semtin manevi önderlerinden Azizi Mahmud Hüdayi Hazretlerinin Kabrini ziyaret etmeden olurmu..


Cami  restorasyonda olduğu için kapalı.  Ama Türbe ziyarete açık.
Dolaştığım yerlerde memnuniyetle görüyorumki gerek Tarihi eserler gerek okul ve hastaneler yenileniyor veya restore edilmekteler..

Aziz mahmudi Hüdayi Hazretlerinin ve Aile efradının bulunduğu hazire..


Günümüzde Denizciler ve denizle ilgili olanlar bilirlerki Boğazda Aziz Mahmudi  Hüdayi yolu vardırki, hava ne kadar sert ve dalgalı olursa olsun o yol gayet sakin  ve gemi ile seyahet edenler açısından emin bir yoldur.
merak edenler araştırabilirler..

Aşağıda hazretin kendisini ziyaret edenler için yaptığı dua....

 
 

4 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Zafer abim iyisin inşallah, gezilere başlamışın, senin sayende bizde oraları gördük, paylaşımdaki dua güzel, daha önce okumuştum, gidip mezarını ziyaret etmem lazım, bizim kalfayla iki yakamız bir araya gelmiyor::))
Sağlıcakla kal.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Zafer Abi.

Güzel bir gezinti yapmışsın.Resimlere bakarken Toppaş cezaevini de görürüm diye ümit ettim ama orası hariç heryeri gezmişsin.

Tam yedi yıl o cezavinde okudum.

SLM ve Muhabbetle...

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Zafer abi başıma iş çıkardın usta tutturacak beni götür oralara diye..hoş götürürüm tabiki de kendi duymasın:) sağlıcakla kal abi.

İlhami Uyar dedi ki...

Zafer bey İstanbulun her yeri ve sanat eserleri bamnbaşka güzel,o havayı almak lazım,saygılarımla