1 Tem 2011

YİNE YOLLARDAYIZ....

memlekete kargoyla gönderdiğimiz eşyaları yerleştirmek üzere yola çıktım. giderken gebzeye uğrayarak beş tane ana aldım


ali kerdeşim arılığa geldi ve kutulardan anaları alarak beyaz pullarını yapıştırdık.yolda giderken rengarenk çiçeklerden aranjman yaptık.


memlekete gelince zaten iki tanesi ruşette olan anaların diğerlerini ikişer çıta lı ruşetlere kafeste verildiler. 5 gün sonra meme kontrolleri yapılarak azad edildiler ve sorunsuz kabul gördüler.
bir tane memlekette olan ve istanbuldan aldığım oğulla beraber altı adet ruşet oldularAli Türk kardeşimizden kutuda aldığım bir ananın çıtaları benim arılıktaki kutuya az bir değişiklik yapılarak adapte edildi.

4 adet katlı kovanlarımla kestane balına giriyorum ayın 26'sı olmasına rağmen yeni yeni nektar gelimeye başladı
Bu sene yağmur soğuk ve dolu yağması ile kiraz ve eriklerden sıfır çekildi gelirken yağmur başladı korkarım uzun sürerse kestanedende sıfır çekebiliriz. Hayırlısı Allah'tan yapacak bir şey yok.
katlı olan kovanlarım yeteri kadar hdeflediğim kadar olmasa bile orta güçte diyebilirim.sandalımıda sezona hazırlayıp bakımını yaptık

kıçtan takma motordan randıman alamadığım için içten takma motor bağladım..geleceğim günün arefesinde adı Mehmet olan bir köylüm " abi benim tarlada fındık dalında bir oğul buldum kovanım falan yok olsada beceremem zaten bana alıverrisen bende arıcılığa başlasam olurmu" tabi niye olmasın hemen bir kovan hzırladım ve oğulun yanına gittikoğul bayağı iyi 3-4 çıta var arıyı sikeleyecektim baktımki arı dala petek örmüş petekleride kesmenin imkanı yok aralarında dallar var .sanırım 15-20 gündür oradaymış ihtiyaten maskeyi giyip üzerlerine bol miktarda su püskürttükten sonra kovana silkeledim ama peteklerin arsındaki arılar almak için petekleri daldan kestim.ama dalların arasına öyle örmüşki bayağı zor oldu..petekleri kesip yumurtalı olanını kovana koydum..
bu arada maskenin içine giren iki üç arının bir tanesi göz kapağımdan iyneledi.

dönüşte çankırılı olan bacanağım köyünde ev yaptıracağı için ılgaz dağından geçerek bacanağımın köyüne geldim yolda ılgaz dağının güzelliklerini görme imkanımız oldu..
dağda ağaçtan yapılmış bir su oluğu ve yalağı.


bacanağımın köyü oldukça eski otantik yapılara sahip,bizimkiler köyün sokaklarını geziyorlar.


binaların damları topraktan ve bu toprağı sıkşıtrmakta kullanılan taştan yapılmış silindir.7 yorum:

-TUTKUN ARICI- dedi ki...

Üstadım anaların hayırlı olsun.Ne güzel bu bahane ile gezmişte oluyorsun.Memleketimizin köyü kenti ayrı birer güzellik.Allah,sağlık dirlik ,birlik ve düzenlik versin...

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Zafer abi,yeni karniyol ana arıların hayırlı olsun.Saglıcakla kalın.

ALİ TÜRK dedi ki...

Zafer abi hoş geldin. Ne zaman geliyon ne zaman gidiyon bir türlü anlayamadım, yakında güle güle git deriz gene::))
İnşallah her şey gönlünce olur, kal sağlıcakla.

hucu zade abdullah ziya dedi ki...

Yurdumun her yeri bir başka güzel.
Çok özlemişm memleketimi paylaşımlarınla bir nebze olsun giderdim hasretimi...teşekkürler
Ben de nasip olursa bayramda oralarda olacağım
köylerimiz artık taş kaplama yolları ile daha güzel,ilkokul öğretmenim rahmetli Ahmet Dereli şöyle derdi ''avrupada köylerin dahi yolları asfalt ile kaplı'' aaa derdik
Allah'a şükür memleket bir yerlere geldi sonunda

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Zafer abi sayende senin oraları bir çırpıda geziverdik sağolasın sağlıcakla kal..

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Zafer Abi.

Yeni kızların hayırlı olsun.Arkadaşa aldığına oğul desek haksızlık etmiş oluruz.Kızlar yuvanın inşasını bile bitirmişlr.İlginç ve güzel bir resim.

SLM VE Muhabbetle...

ARICI TOSUN dedi ki...

sızler nekadar bılgılı usta ınsanlarsınız bızler kendı kendımıze bıseyler ogrenmeye ogrendıkcede kolanı kaybı yasayanlarız ah alı abı ahhhh suan senın yanında olmak vardı ya hergunum senınle gecıyo yemınle ha bu arada kalfan olan muhtesem abıylede cok ugrasma bak adamı ısınden edeceksın sonra allaha emanet olun:)))