24 Nis 2011

BU NE SEVGİ AAAAHHHHH, BU NE........ !!!!!!!

Selamunaleyküm;

sevgili dostlarımız yukarıdaki başlığa bakıpta arılarla aramızın bozulduğuna sanmayın, zira tam aksine arı sevdası için neler yaptığımzı okuyacaksınız.

Zaman zaman arıcı gürol ile buuştuğumuzda, gürol arazisine çeşitli meyve ağaçları diken bir arkadaşı için bahçesindeki verimi artırmak için arı almayı düşündüğünü söyledi benim fikrimi sordu, bizde hasbel kader bir araştırma yaptık ama bu sene sezonun biraz nazlı geçtiğindenmidir nedir bilemiyorum fiyatlar çok değişken birde telefonda söz edilen arılara gidildiğinde çoğu kez öyle çıkmadığıda malumunuzdur.

Neticede Gürol ya, benim 3-4 sene önce Selimpaşada arı aldığım bir arıcı var ama teelefon numararını artık işime yaramaz diye sildim onu bulsak 7-8 çıta arıyı 100 tl kesin alırım diyor.

Gürola diyorum ki ya böyle varyete ile gitmek pek mantıklı değil birde bulamazsak boşuna gitmiş olacağız. Ya nolcak en azından sbir dolaşıp geliriz diyince 11:30'da yola koyulduk....

geçen zaman içinde oralar değiştiği için gürol bulmak için zorlansada nihayet Adıyaman'lı hacı amcayı bulduk.
birde ara biz arıcıyı ararken oraya gittiğmizi bilen bir arkadaşımız banada 10 tane alın demez mi.
hadi hayırlısı.??

gürol hacıyı bulmak için dolaşıyor,
nihayet buluyor ve arılıktayız,


hacı hiç beklemediğimiz şekilde fiyatları yükseltmiş 7 çıtalı bir kolloni dediği içinde 10 çıta olan ama beş çıta bile arılı olmayan koloniye 150 -160 tl gibi fiyat çekince gürolun yelkenleri suya indi..:)))

Biraz hacı abiyle sohbet edince şu bizim karakovan arıcılarından (Hani dışarıdan müdahele edilemez o kendi bildiğini okuyan cinsten)klasik arıcılardan olduğun anladım geçen sene 25 koloniyi söndürmüş.Hala varroa mücadelesini amitraz içeren ve yasaklanmış olan malum körükte yakılan kortanlara emdirilmiş ilaçla yapıyor ve ne arı sıkıştırmak gibi bir derdide yok.Ben diyor arıma hiç şeker vermem bal satarkende öyle diyorum yalan söyleyemem. Deedim hacı abi şeker vermezsen arıları sıkıştırmazsan işte böyle arıları söndürürsün.. Şekeri arı nektar zamanı başladığı zaman verirsen senin dediğin o zaman geçerlidir.biraz bizim ustalarımızın uyguladığı ve bizimde taktlit ettiğimiz tekniklerden kısaca anlayabileceği şekilde izah ettim.

dedi zaten bu sene artık öyle yapmıyorum bir kitap aldım ondan okuyorum ona göre yapıyorum.:)))

birde derme çatma kendisi yaptığı kovanlardanda ayrıcı para isteyince gürol dedim çok pahalıya geliyor ama gürol oralı değil beş tene alacak.

diyorki 10 tanede akadaş için alacağım15 kovan için ne istiyorsun.Hacıda diyorki zaten memlekete göç edeceğim 16 tanesini adedi 120 tl veririm bir kovan daha açıyoruz içine 7 çıta var ama arı bir çıta var yok.

hacının 10 çıta değidi kovan,arılıktaki arıların su alması için hazırlanmış suluk,
hacı abi dedik bu bizim için çok pahalı. Cevaben canınız sağolsun bir çay için gidersiniz deyince ikramı geri cevirmedik.,
çayı içerken asım kadıoğlundan telefon geldi, daha önce gürolla konu üzerinden konuştuğu için yalova karamürselde arı var 7-8 çıtalık kaldı bitmek üzere alacaksanız arı güzel acele edin diyor.


hacıya durumu anlatıyoruz ama pek fiattan aşağı inmeyince asımı arayıp tamam bu gün gidebilirmiyiz diyoruz evet cevabını alınca yalova Karamürsele gitmek üzere yola çıkıyoruz ama boş kovan yok asıma yine telefon! bize varsa 16 tane ruşet ayarlayabilirmisin sağolsun tamam bende var diyor, ve çayımızı içip yola koyuluyoruz,


asımın arılığına vardıkki asım kardeşimiz bize 16 tane normal 10 çıtalık kovan ayırmış birde bende beş tane alacağım demezmi!... ya dedim bu arabaya nasıl sınacak bu, birde üç kişiyiz. bir denemeden sonra ancak 12 tane normal kovan alabiliceğini gördük ve tekrar kovanları bırakıp ruşetleri yükledik. ve sonuçta 4 adet asımın normal kovanları ve 16 adet ruşeti leri yükleyip ikindiden sonra yola çıktık,


ve akşam 19:15 gibi Yalova Karamürsele'deki arılığa vardık ve 21:00 civarı arıları aktarma ve arabaya yükleme işi bitti... Arılar evet maşallah, denildiği gibi güzel çıtlar tam arılı yani verilen parayı hak ediyor.ve birer hatıra resimi çektirdikten sonra sıra hesabı ödemeye geldi ,


en çok kovanı alan gürol hesabı ödüyor,


hesap işinden sonra iki taraf memnunki yüzler gülüyor.::))))
ve 4 kovan bir ruşet asımın arılığına,8 ruşet kağıthanedeki arıcılar semtine, 5 ruşet fatih gürolun oraya ve iki ruşette bende olmak üzere arıları yerlerine teslim ettik ve gece 24:00'ü biraz geçe eve geldik ....


bu yaşananlardan sonra yukarıdaki başlığı niye attığıma hak verirsiniz sanırım.

(belki merak eden olur 7-10 çıtalı kovanlı arılar ruşete nasıl sığdı diye kovanları ruşetlere ikiye böldük bir tarafı analı diğer tarafı anasız olmak üzere beşer çıtaya tamamladık. İstenirse birleştirilir veya kendisi ana yapar diye düşündük..)


6 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Abi hayırlı olsun. Arıcılık denen hastalıkda bunla hiç ızdırap gibi görünmüyor göze.. Sağşıcakla kal.

kadıoğlu dedi ki...

ula kastamonulu ula trabzonlu bana rüşet kovan demediniz. ruşet kovan dedinizde ben 20 tane kovandaki petekleri boşalttım ballıklara doldurdum altlarına çuval çaktım çünkü bazılarında çok az da olsa bal mevcut ruşet dedinizde ben bu kadar eziyeti çektim ha bir kere deseniz ki zaferin arabası ile geliyoruz deseniz işi çakacam ama neyse. allah razı olsun sayenizde yeni 5 koloni sahibi oldum.iyi bir gün oldu bir koltuğa 2 karpuzu sığdırdın ya korktuğun da başına geldi ama arılara dua et ki adam korkak çıktıda işi ucuz atlattın.verilmiş sadakan varmış.

Mustafa Doğan dedi ki...

Abilerim, Rabbim emeklerinizi zayi etmesin.

Bu işte böyle bir sevgi:

Sırlı arıların sırlı sevgisi...

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Zafer Abi.

Hayırlı olsun.Ali hocanın getirdiği kızların maşallahı var.Memnun olacağınızı düşünüyorum.
Senin kızların yeni ikametgahı neresi acaba.

SLM ve Muhabbetle...

sam dedi ki...

Hayırlı uğurlu olsun yeni arılarınız.
Bol bereketler dilerim.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

Muhteşem hocam evet insan sevdiği
işi yaparken çekilen sıkıtıları pek umursamıyor..

Ula asım sana ruşet dedik ama sen yalnış anladın valla bilememki saat 12'yide geçmemeişti ama.:)))
evet ucuz atlattık çünkü arbanın arkası silme dolu bir de ön koltukta iki göbekli karpuz kucak kucağa gidiyor yani traafik polisine gel beni çevir de ceza kes der gibi..
neyseki dediğin gibi arıdan korkan biri çıktıda hemen bıraktı.


Mustafa, yusuf ve sam kardeşim iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

yusuf arılar benim değil dünürşümün pazartesi günü memlekete giderken götürsün diye ona aldım zira bakanın oraya bıraktığım ruşetler daha dolmamaıştı. Şu anda ineboludalar.
yer konusuna gelince bekliyorum belki mevla bir yerlerden nasip eder diye..
Sağlıcakla kalınız..