28 Mar 2011

SON YAPILANLAR

selamunaleyküm arıcı dostlarım; bloklar aç kapa muslukları gibi bir açılıp bir kapanınca zaten uzun zamanrdan bu yana haber yapamadığım bloğumdan biraz uzak kaldık, bu aradada memlekete gidip geldik.... memlekete gitmeden takriben 20 gün kadar önce topçular semtinden geçerken aklıma bloklardan ve sadri abimizden bahsini duyduğum deha plastiğin ürettiği plastik çıta yanları aklıma geldi. İş yeri adresi olarak elimde bir firma adı ve birde işyerinin içinde olduğu Üretmen han adı vardı kısa bir soruşturmadan sonra firmayı buldum. Sağolsunlar firma sahipleri Behsat ve Bülent beyler bizi hoş karşıladılar benimde başka bir iş için oradan geçtiğimden vaktim olmadığı için fazla sohbet edemedik ama bir daha ki sefere inşallah sohbetede çay ikramınıda geri çevirmeyeceğim.:)) çeşitli ebatlarda çıta yanı üretiyorlar ben fenni kovanlara uyumlu 26 cm.llik yan ve birde 15 cm kısa çıta yanlarından aldım eğer verimli olursa arıcılar için çok kullanışlı olacağı kanatimdeyim.tabi bir deneyip görmek lazım. bacanağım memlekette ev yaptırıyor nerdeyse bitti gibi evin temizliğini yapmlak için beraber melekete gittik bende bu arada köydeki bahçede evlere yakın olan arılarımı 150 m uzaktaki tarlaya taşımak ve de arıların durumuna bakmak fırsatını buldum. 6 tane kalan arılarım 3 tanesi iyi durumda 3 tanesi ise bayağı zayıf ve balıda tükenmek üzere idi. Yabani hayvanlardan korumak için (özellikle ayılardan) bahçenin içine gerektiğinde büyütülebilecek şekilde şimdilik 20 koloni alacak biçimde muhafazalı bir yer yaptım ve kuvvetli olan 3 tane arımı oraya naklettim 3 tane zayıf olan ise yine evin bahçesinde duruyor. ------- De-Ha plastiğin sahipleri behsat ve bülent beyler ileriye dönük arıcıların hizmetine sunacakları bazı projelerden kısaca bahsettiler inşallah yeni ürünlerini bekliiyoruz.. ------------------------- 75 adet 26 cm uzunluğunda çıta yanı ,
25 adette 15 cm yarım çıtalardan aldım..
çıta yanları bakalım kullanışlı olacak mı,Memlekete gittiğimizde ayın 19 si idi ve hava soğuktu arılar s alkımda idi ancak 24 ve 25 inde havalar biraz isindı ve arılara detaylı bakma fırsatı bulabildim.

getirdiğim şekerden invert şurup yapıp hazırladım ve soğuk falan dinlemeden üzerlerini açıp çıta çekmeden şuruplama yaptım,


ve soğuk olduğu günler arıları getiriceğim bahçeye muhafazalı yer yaptım.

önce direkleri diktik,
sğolsun babam yine en büyük yardımcımdı, ah birde kovan açıp bakım yapmasada şuruplarını verebilse ne gezer bu zamandan sonrada zor yapar artık,
sıra telleri germeyi geldi,
dikenli tellerden sonra örgü tellerinide çektim,
tabana ve üst kısma gelen yerlere de jiletli tel döşemeyi planlıyordum ama ineboluda jiletli tel bulamadım ve şimdilik garanti olsun diye tabanada beş sıra dikanli tel çektim bir dahaki gelişimde istanbuldan jiletli tel getirip üstlerine döşeyeceğim eğer oda çözüm olmaz sa elektrikli tel den başka çözüm görünmüyor gibi...
sehpaları da yaptım ve bir gün önceden bütün kovanlara aynı koku ihtiva eden pamuk koydum ertesi günü 3 adet güçlü koloniyi (5 çıta civarı) öyöleye doğru getirip yeni yaptığım arılığa koydum.

bunların tarlacı arıları bahcede bıraktığım zayıf arıların kovanlarına kokuları aynı olduğu için sorunsuzca girdiler. ve biraz olsun mevcudu arttı.


güçlü kolonilerden birer çıta takviye vermeyi düşündüm ama bir gün sonra yola çıkacağım içgin riske girmek istemedim.

geleceğim gün ancak sabah namazından sonra fırsat bulduğum 100 adet civarı kabarmış peteklerime petek güvesinden korumak amacı ile formik asitli bezleri naylon torbaya koyup bir kaç yerden delerek kovanların içine yerleştirdim.
bahçedeki 3 adet zayıf kolllonilerim,
ve üç edet güçlü kolonilerim yeni yerlerinde üzerlerinede ğaç koyup sağlama aldım,dönüşte . yeni yetişecek analardan almak ve aynı zamanda dünürşüme söz verdiğim arı kolonileri için gebzeye uğradım ama ne yazıkki bakanla görüşemedim ben arılığa gitmeden biraz önce ayrılmış bizde müşteşarı ile biraz sohbet ederek evimize geldik...6 yorum:

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Zafer Abi.

Kayıpların için üzüldüm.Zayıf kolonilere güzel bir destek sağlamışsın.Bir taşla iki kuş misali.

Kanaatimce yapmam gereken Babadan umudu kesmen ve köyden kendine bir arı sevdalısı bularak,ona da bu hastalığı bulaştırıp kendine bir körükçü yetiştirmen.Yoksa böyle uzaktan kumanda ile işin çok zor.

SLM ve Muhabbetle...

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Zafer abi bak köyünü böyle sık sık gösterip duruyorsun bizimkinin gezme yönü senin oralara dönecek başına iş çıkaracaksın haberin olsun. Sağlıcakla kal abi.

muratakın dedi ki...

Zafer Bey:

Tel örgü güzel olmuş. ama yere döşediğiniz tel ayı için epey caydırıcı olur.

Canı yanarsa ne yapar bilemem.

ALİ TÜRK dedi ki...

Zafer abi hoş geldin::))
Bir güle güle diyoz bir hoş geldin diyoruz.
Ne memleket sevigisymiş seninkide::))

Abi ayılar için dikanli tel filan bence hikaye, o çıtı kendisine çeker yere indirip içeri dalar.
İnşallah benim senaryom gerçek olmazda, genede sen başka önlemler al derim.
Hafta sonu yarım saattele birbirimizi göremedik, ben furkanı dersaneden almam gerekiyordu, ben çıkmışım sen arılığa gelmişsin. Hayırlısı olsun.

Kal sağlıcakla.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Zafer abi,köyün çok güzel.Bol resim iç turizmi patlatabilir.Benden demesi.Saglıcakla kalın.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

a.s;

Yusuf kardeşim evet dediğin gibi bende babamdan umudu kestim ama köydede bu işi yapacak bir kişi var oda devamlı ilgilenemez.uzaktan kumanda ile lolancada bu kadar oluyor.

---

Muhteşem hocam dostların yönünü bizim oralara çevirmesi bizi ancak mutlu eder.

Köyümüz karadenizin bütün özelliklerini taşır dağların bittiği yerde deniz başlar bizim köyümüzde ikisinin ortasındadır..

ayrıca ekibede bir karadeniz gezisi yakışır be..:))

----

Murat hocam biz elimizden geleni yaptık gerisi ALLAHA EMANET demekten başka yapacak bir şey yok..

--

Ali kardeşim memleket sevgisinden ziyade gitmem bir zorunluluk.Bizim ihtiyarlar buraya gelmeyince bizde fırsat bululdukça oraya gidiyoruz emekli olunca bu gitmelir dahada sıklaştı bende madem sık sık gidiyorum inebolunun kestane balını almak için orada arıcılık yapıyorum.

Çit olayına gelince elimden geldiği kadar tedbiri aldım çit değil ama yere döşediğim dikenli tel sanırım oldukça vaydırıcı ollllllacak birde jiletli telle takviye yaparsam sanırım daha emniyetli olcak.
Çiti yaparken bazı köylüler kocaoğlanların artık pek görünmediğin söylediler sanırım ayıların kış uykusuna yattığından haberleri yok.İnşallah olumsuz bir durum olmaz olursada buradan duyarsınız.:)))

--

Vecdi kardeşim turizim patlaması iyidir dostların ziyareti bizleri memnun eder erzincandanda dodslarımızı bekleriz.

sağlıcakla kalınız..