4 Mar 2010

İNEBOLU DÖNÜŞÜ

26 Şubatta yola çıktığım İneboluya saat 16 civarlarında ulaştım daha önceki gelişimde koyu şerbet ve sıvı oksallik verdiğim arıların durumunu merak ettiğim için ilk önce her zaman yaptığgım gibi bahçeye dalarak arılara bakmak oldu. Gördüğüm manzara daha önce rastlamadığım türdendi kovan önlerinde bol miktarda arı ölüleri vardı...

daha önce bu zamanları arılaran yanına gitmediğim için bunun normal bir durum olup olmadığı konusunda bir fikrim yoktu.ama yerdekiler yaşlı kış arılarına benziyordu.

zaten genel olarak yoğun siste geldiğimiz ineboluda sis sahildede hakimdi ve yağmur yağıyordu
ben yine bir gün sonra yağmur altında kovanların durumunu öğrenmek için kapaklarını açıp baktım her kovanda arı mevcudu vardı bu beni biraz olsun rahatlattı,ayın 28 yağmur biraz olsun dindi bende her koloniyi açıp bakma fırsatı buldum.hava kovan açmaya pek müsait olmasada her kovanı aç ıp baktım ve ikişer tane kabarmış çıta yavrulu çıtaların iki tarafına koydum.
yalnız bir kovanın ortasından bir ç ıta çekerek yavru varmı diye baktım yavru olduğu gibi anayıda hemen gördük.


duman oksalik vermek için yaptığım aletin ucunu 3/4 ten 1/2 parmağa rediksiyonla inderdim ve
ucuna ekledim.

ve borunun kovan uçuş deliğine girmesi için mengenede ovalleştirdim.

her kovana bir çay kaşığı oksaliği buharlaştırma yöntemi ile uyguladım,

uygulama çok kolay oldu 10 adet kovanımı 15 dakikada yaptım.
10 dakika kapalı lkalan uçuş deliklerkini açınça arılar dışarıya çıkarak havalandırma yaptılar.bu gün 2 mart hava çok güzel tam koloni kontrolu yapılacak zaman. bende öyle yaptım
polen gelişi güzeldi.


ortalardan bir iki çıta çekerek baktım ve anaları ve yavru durumunu görmek rahatlattı.
şu ana kadar kendi hatamdan dolayı ana kaybeden olan kovan hariç kaybım yok gibi.


yalnız bir kovanın bir çıtasında erkek gözleri ile karşılaştım. bu çıtanın arka yüze tamamen işçi arı gözleri vardı benim yorumum ana yaşlı veya erkek üretme hazırlığı başlamış.


bazı kovanlarımda rutubet gözlemledim, kıszmatse bir dahaki gidişimde koavanları değiştiriceğimen zayıf olan kolonim ana kaybe dip b irleştirdiğim koloni idi anlayamadığın bir şekilde nüfus azalmış.yavru vardı. Bal durumuda iyiydi.???

iyiki arıların kontrollerinin yapmıştım.
öyleden sonra güneş gitti ve yerini yine sise bıraktı.


geleceğim gün yani bu gün güneş yine açmış arılar polen getiriyordu fakat ben,
son bir resim daha alarak arılarla vedalaştım.


oksalik aletini uygulama yapmadan önce boşta denedim videosu,


3 yorum:

kadıoğlu dedi ki...

selamun aleyküm üstad hoş geldin istanbula arılarının güzel olmasına sevindim karadeniz bölgesinin arıcılarının en korkulu rüyası sis buna çok dikkat edilmeliçok kısa aralıklarla kovanlar değişilneliki koloniler sisin oluşturduğu nemden kurtarılabilsin işte bu yüzdendir ki karadenizde koloni sönmeleri aşırı derecede olmaktadır.inşallah kayıpsız bahara çıkarsın hayırlısı ile

İlhami Uyar dedi ki...

Sevgili Zafer bey,yolculuğunuzun kazasız belasız geçip dönmenize sevindim,olumsuzluk ta olmayınca herşey yolunda demektir,inşallah bundan sonrası daha iyi olacaktır.Hayırlı cumalar diler saygı ve sevgilerimi iletirim .

ALİ TÜRK dedi ki...

Zafer abi bu ne biçim haberrrr:::)))
Böçyle habermi olur hani hiç bir olumsuzluk yok::)))))

Bu arada memleketine gidip gelmişin hoş geldin.
Sağlıcakla kal.