14 Şub 2010

EDİRNE ARICI DOSTLARI ZİYARET

Edirnedeki arıcı dostları ziyaret etmek için davet aldığımda aklımdan ya bu kış,yağmur yağış oralarda ne yapacağız kovan açamaz bir şey yapamayız diye aklımdan geçirmiyor değildim.

Ama hiç gitmek nasip olmayan bu şehride görmek hem oradaki arıcı arkadaşlarlada tanışmakta istiyordum.

oraları şu sıralar sel getiriyor ama olsun en azından raftingçi olamazakta kendimizi kurtaracak kadar yüzme biliyorduk.

13.02.2010 cumartesi saat 07.30 da yola çıktık. Muhteşem hocamız ve ali Türk 'le mecidiye köyde buluşup orada oturan sadri arkadaşımızıda alarak yoğun sağanak yağış altında yola çıktık.yağmur silivriiye kadar devam etsede ondan sonra güneş açtı ve yol boyunca derelerin nasıl taşıp tarlaları su altında bıraktığını üzülerek gördük.


pınarhisar Muhtarın kahvesiDeğirmenköy sapağından vize yoluna girdik ve oradan trakyalı arıcı şenol'u alarak Pınarhisara geçtik .Aynı zamanda çay ocağıda olan pınarhisar Camikebir mah.Muhtarlığında Ali Osman Çalık ve oradaki diğer arkadaşlarla kısa bir ç ay molasından ve sohbetten sonra Bülent Kınalı' arkadaşımızı da alarak Edirneye 11.30 civarı ulaştık. Tam edirne girişinde benzinciye uğradikki Muhteşem doktorumuzun ekibi geldi ama kendisi yoktu hayırdır dedik.

Malesef doktorumuz kayınbiraderinin ölüm haberini almış ve kendisi ekibi bırakmak zorunda kalarak otobüsle geriye dönmek zorunda kalmıştı. (Allah rahmet eylesin.)

Biz biraz buruk ve moraller bozuk olarak programımıza devam etti

önce alişekerli abimize uğradık öğleden sonra biraz gezi ve arılık ziyareti sonrası dönüş yaptık.Edirneuzaktan selimiye camii tüm azameti ile görünüyor

Edirneye istanbul tarafından girişte selimiye camiinin minareleri İzdüşümünden dolayı iki tane görülmekte,


Tunca nehri üzerinden tarihi osmanlı köprüsünden geçiyoruz,


su debisi oldukça yüyksek.

Edirne belediye binası tarihi bir mekanda..edinrne selimiye camii yakından tüm güzelliği ile,edirne eski camii,tarihi bir sur, ali abinin verdiği bilgiye göre yangın kulesi olarak kullanılıyormuş,osmanlının camilerin yanına caminin masraflarını karşılamak üzere inşaa ettirdikleri çarşı ve arastalarla buradada karşılaşıyoruz.


toplu bir resim (gerçi daha karede olmayan çok kişi var.)
üç şerefeli camii.


gezimizden sonra oranın meşhur edirne ciğerini tatmak üzere meşhur ciğercisine gidiyoruz. Resmini yayınlamıyorum biliyorumki diğer arktkadaşlarımız zaten yayınlayacaktır.:))


oradan Ali şekerli abimizin arılığına kısa bir ziyaret bir kaç kovan açıp bakıyoruz. Ve yeni uygulamaya koyduğu altı tümüyle açık telli lkovanlarını inceliyoruz.
ali abinin sepet kovanlarını görüyoruz. Dedik bizde gelmişken bizde bir tane bulabilirmiyiz burada. Dedi şimdi zor ama bende boş sepetler var size vereyim yazın doldurursunuz. Sağ olsun ben ve meraki olan diğer arkadaşlara birer tane hediye etti.

son olarak akşama yakın kahvede kuru pasta ve çay eşliğinde sohbetten sonra yola çıktık.sadri abimiz yeni tanıştık mecidtiye köyde oturuyor ve kablo imalatcısı.


Pınarhisarda Ali Osman abimizi ve Bülent kardeşimizi bırakarak Vizeye şenolü bırakmak üzere yola çıktık.


Şenol kardeşimiz küçük ama güzel oluşturduğu atölyesinde kendi ihtiyacı olan kovan ve ekipmanlarını yapıyor.


Yeni yaptığı altı tamamen telli kovan altlıklarını bizlere gösterdi. Bu altlıkları kullanan arkadaşların olumlu görüşlerini aldıktan sonra bende yeni yapacacağım altlıkları bu şekilde imal etmeye lkarar verdim.
Edirneden güzel dostluk ve izlenimlerle döndü
Bu gün tunca nehrinin toprak setlerinin yıkılıp bir çok evi sular altında bıraktığını ve meriç nehrinin bulguristan tarafından küçük araçlara kapatıldığı ve bizim gittiğimiz güzargah üzerinde bir çok derenin köprüyü aşarak yola çıktığını görünce iyiki dönmüşüz dedim..
herşeye rağamen güzel bir gezi oldu ....

5 yorum:

salih arıcı dedi ki...

Zafer abi;

Gezini gerçekten güzel bir sosyal etkinlik olmuş,katılımcı arkadaşlara selamlar,saygılarımla.

ÇAY'LI dedi ki...

slm geziniz cok güzelmiş devamı dileklerimle.bizlerde böyle birlikte güzelgünleri görebilirmiyiz acaba

ALİ ŞEKERLİ dedi ki...

Zafer abi!
Şu küçücük böceğin yaptığına bak!
Koca, koca adamları kilometrelerce uazağa nasıl savuruyor?

Şaka bir yana sağolun abi, hepinizden Allah razı olsun...

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Zafer abi,paylaşımlarınızdan Edirnenin güzelliklerinide tanıdık.Saglıcakla kalın.

yalovalı arıcı dedi ki...

Zafer abi gezmiş olduğun güzel yerleri güzel dostlukları imrenerek izledik bizlerde bir nevi o yerlere sayenizde gitmiş olduk bu gibi toplanmaların sürmesi dileklerimle