15 Eki 2009

NİHAYET ARILIĞA GİTTİM

Uzun süreden bu yana avrupa yakasında olmamdan dolayı asımın arılığında bulunan 3 adet kovanımın bakımını yapamamıştım gerçi asım kardeşim soğolsun gerekli ilgiyi kendi arılarına bakarken onlarada gösteriyor. Bu gün hem arılarımın son durumunu görmek gerekirse arıyı sıkıştırmak ve kışa girmeden bakım yapmak üzere arılığa gitmeye karar verdim,

giderken taşdelende bulunan ve aynı zamanda tornacılık yapan aynı iş yerinden emekli olduğum dostum Nazmi APAYDIN Abimede uğrayacaktım telefon ettiğimde kendisininde ümraniyede bir işi için yakınımda olduğunu öğrendim ve işini hallettikten sonra beraber asımıda alarak arılığa gittik.

asım kardeşim, arılığında kullanmak üzere siyasi bir partinin seçimlerde kullandığı işi bittiği için atılmak üzere olan pankartları almış onlarıda arılğıa götürdük.
bir türlü akıntısını kesemediğim dediği bölmenin üzerine bir kısmını serdik ve önce benim arıları sonra kendisinin takip edilmesi gereken arılarına baktık.
Bu arada nazmi abiyede bir maske vererek arcılığa ısındırmaya çalıştık.


nrazmi abi her ne kadar maskeli olsada yine temkinli,

Asımla biz arılara bakıyoruz,
bir yandanda;
kendisine Ana arı, işçi arı, erkek arı, arı sıkıştırma gibi arıcılakla illgili temel bilgiler verdik,


arı zararlıların başlıcası olan varroa ilgili billgi verdikten sonra, eeee artık senide arıcı yapalım dedim ve benim üç kovanımdan biri senin seç dedim ama pek oralı olmadı gibi, ama genede Allah'tan umut kesilmez .::)))

kendisi küçükken kara kovanının olduğunu söyleyince asımın kütüğü açtık içini gösterdik. kütük en son gördüğümden bu yana biraz petek örkmüş ama hiç arı gözükmüyor oğulmu çıkmış ne.:))))ve finalde nazmi abinin eline arılı bir çıta vererek resim çekelim dedik ama nedense zorla yaptırılmış bir işlemmiş gibi isteksiz duruyor,
sen ne dersen de Nazmi abi Türkiye arıcılığına İnşallah hayırlı hizmetler yapacaksın yakında onunla ilgili haberleri okursunuz herhalde.:)))
asıım evininin yakınında bulunan marongoza bıraktık. Orada gelecek sezonda kullanmak üzere ana kutularına çıta yapıyor, yarım kalan işin devam etmesi için vedalaşarak ayrıldık.
3 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Zafer abi tornacı Nazmi abiyi arılığa götüreceginize, rahat bıraksaydınız daha iyidi be. Şu alet bitsinde , daha çok arılıga gider::)))

sasmazlar dedi ki...

sevgili ağabeyim,
Bir süredir bende arılara merak saldım. Konuyla ilgili kitap okuyorum, internetteki faydalı bilgileri ve blogları okuyarak donanım kazanmaya çalışıyorum.
Ama pratik bilgim hiç yok. Arı sahibi olmadan biraz pratik bilgi edinmek istiyorum. Bildiğim kadarıyla istanbulda yaşıyorsununuz. Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz yada böyle bir yardımı nereden alabilirim.Şimdiden teşekkür ederim...

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

ŞAŞMAZLAR RUMUZLU,
sevgili kardeşim;

size meil ile cvap vermek istedim ama pro1filinizde aresiniz yok.
istanbulda yaşıyorsunuzda neresinde istanbul bir çok ülkeden büyük. Neresinde olduğunuzu bildirirseniz yardımcı olmaya veye başka bir arkadaşa yönlendirmeye çalışırız sağlıcakla kalınız.