13 Oca 2014

UZUN ARADAN SONRA YAYINDAYIM :-))

En son haberi bundan yaklaşık 10 ay kadar önce yapmışım. bu kadar uzun ara vermemin sebebi üzerimde bir atalet olmasının yanısıra,   yaşadığım şahsi ve ailevi (Annemi kaybetmem, ve bir kaza sonucu bileğimi kırmam bunlardan bazıları.) problemler  ve ülkemizin üzerinde oynanmak istenen oyunlara benimde bir söyleyecek sözüm olmalı noktasından yola çıkarak fecbook denen aslında sosoyal paylaşım sitesinden ziyade herkezin aklına geldiğini söylediği, hakaret ettiği, yalan yanlış bilgilerle kendisi gibi  düşünmeyenleri aşağılayan, bilgi edinilmeden fikir sahibi olunulduğu ve bu fikrinini tek doğru kabul edip başkasının da bunu kabul etmesni, etmediği takdirde her türlü hakarete layık görüldüğü ortamda bende kimseye hakaret etmeden, aşağılamadan başkalarının  inandığı değer ve siyasi görüşlerine katılmasamda  saygı duyarak.. Yaptığım haber ve paylaşımlarda  fikrimi, düşüncelerimi söylemek  amacıyla paylaşım sitelerine ağırlık verdik. 
 
Tabi diğer taraftan arıcılık faaliyetlerimizde devam ediyordu. şu anda 13 tane memleketimde ve sekiz adette  İstanbul kayabaşında ormanda olmak üzere 21 koloni ile kışa  girdim. Kolonilere gerekli genç nüfus oluşturma ve kış stoğunu tamamlama yönündeki çalışmaları yaptım. Fakat ne hikmetse şu anda nüfus bayağı düşmüş durumda  bu da havaların sıcsk gitmesi ve arıların salkımı bozarak içerideki stoğu tüketmesi dışarıdanda hiç bir şey gelmemesi olarak değerlendiriyorum.
 
 
bu gün arılara elimde olan malzemeyle   pratik olarak kendi yaptığım oksalik buharlaştırma  aletiyle ilaçlama yapmak   (esas buharlaştırma aparatım memlekette.) ve genel bir kontrol edip şurup vermek için arılığa gittim.
 
 
 
1/1 oranında  şerbet yaptım (invert şurup yapmaya üşendim)
 

 
 
Hava  sıcaklığı 14-15  derece olmasına reğmen ilk kovan salkımda idi
 


ikinci  salkımda değildi..
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
İçeride bal ve bal kemeri olmasına rağmen,maalesef bu kovan sönmüş. Tahminim ana kaybı veya varroa olabilir.
 


 bir başka kovan...
 
 
 
 
 
pratik olarak çıkma su ve doğalgaz borusundan yaptığım buharlaştırma aparatı ile ilaçlamayı yaptım. 
 
 q
 
 
 
işim bittikten sonra ormanda biraz dolaştım. havalar sıcak gitmesine rağmen koca yemiş çiçeklerinden başka  bir tane  bile arıların polen alabileceği çiçek göremedim.
 
 
 
 
 
koca yemiş çiçekleri
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

4 yorum:

Ali Türk dedi ki...

Zafer abi sen bir daha bu kadar ara verme. Memleket meselerinde bende senin kafadayım, geçmişte ülkemiz koalisyonlardan çok çekti,kim gelecekse tek başına gelsin ve güçlü hükümet olsun. Başından geçen bayağı olumsuzluk oldu, Annenize Allah rahmet eylesin, sizede geçmiş olsun, bir ara rahatsızım diyordun ama bilegin kırık olduğunu bilmiyordum, bakanlık bunu öğrenememiş üzüldüm.
Hadi memleketindeki arılara gidip gelemiyordun, burnuyun dibindeki arılarıda ihmal ediyorsun diyecegim ama...
Şurup invert olsaydı arılara zarar vermezdi, şurubu alamayan arı olursa, bozulan şurubu içen arıların midesi bozulur, etrafta arkasını tutamayan bir sürü arı olur...
Abi bu kadar ara verirsen böyle kısa yorum olur beya, hayat devam ediyor....

Sağlıcakla kal.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

bakanım sağol,

Abi havalar sıcak gidiyor arı kısa sürede alır diye düşündüm. bu arıların zayıf olmasında seninde payın var unutma :-))

ArılARI böldük tutmayan memeler yüzünden bir buçuk ay kaybımız oldu sonra tekrar zayıfları birleştir falan..

Dediğin doğru.Türkiye her zaman koalisyonsuz tek başına iktidarlar zamanında ayağa kalkmıştır. Benim derdim parti değil biz geldik gidiyoruz. Önceliğim Vatanım , çockularımın ve torunlarımın geleceği.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Zafer Abi.

Yok öyle işin kolayına kaçmak.Bu işin mazereti olmaz.Elini kırsan bile ::))

Geçmiş olsun.

Senin kızlar iyi görünmüyor ama bu yıl İstanbul un hali bu::((

Bu yıl insanların kolonilerinde balı olan ama arısı olmayan çok kovan olacak::((

Yaz kötü,Sonbahar kötü ve Kış ta kötü gidiyor...

Yapacak birşey yok.Kalan sağlar bizimdir...


SLM ve Muhabbetle...

abdullah ziya akacık dedi ki...

Sevgili hemşerim , başın sağolsun ve çok geçmiş olsun...