1 Haz 2012

BAKARSAN BAĞ, BAKMAZSAN BÖYLE OLUR

 Değerli dostlar;
üç ay kadar önce son kar yukarıdaki resimde görüldüğü gibi yağdığı zaman yine memlekette idim. 18 koloni ile kışa girmiş bu resimdeki kontrolümde  13 tane arım kalmıştı. İnvert şurup yapıp hava soğuk olduğu için hiç çıta çekmeden gerek poşette ve şurupluğu direk çıtaların üzerine koyarak şuruplama yaptımsada salkımı bozup şurubu almamışlardı. Son karda 15 gün yerden kalkmayınca olan oldu döndükten sonra aldığm haberlere göre 4  tane arım kalmış..

Bu sabah 1 hairan 2012 cuma günü damadım ve kızımla memlekete yola çıktım ve öğlen 12'de memlekete ulaştık. Cumayı eda eder etmez soluğu arılıkta aldım. kovanlardan iki tanesi güzel aktifti. bir tanesinde ise zayıf arı giriş çıkışı vardı. dedim her helde 3 tane kalmış.???
aktif olam koloni ,


üzerini açtım mevcut iyi arı çıta isitiyor yanlara ve çıta üstlerine petek örmüş,en son sıkıştırdığım gibi duruyor,  iyi ki oğula gitmemiş belkide gitmiştir ama mevcut fena değil.
bölme tahtası olarak kullandığım sıtrafora bile sarmışlar,
kovanları telli  ve 5 cm aralık var bu zamana kadar petek örmüyorlardı  oralarıda  değerlendirmişler,

çıta üstlerinden sıyırdığım peteklerde kapalı ve günlük yumurta var,

benim bildiğim kalan kolonilerin içinde bir tane F1 carniyol var diğerleri sanırım melezleri ama nektarda  geldiğindenmidir  bilmiyorum kovanları alt üst etmeme rağmen inanın elimin altında sıkıştığı için sokan arı haricinde hiç iğne yemedim. maskeyide ihtiyaten takmıştım. Sakin arı ile çalışmak gerçekten zevk be.
Bize bu arıları kazandıran Başta mehmet  yüksel kardeşim ve Dostum Ali Türk kardeşime bir kez daha teşekkür ediyorum.
bu arada magazinciliğide bırakmıyorum fotoğrafımıda kendim çekiyorum. Ne bahtsız adamım be  bir körükçüm bile yok.:))

Güçlü koloninin diğerine bakarken kapalı gözlü ana memelerini görünce anayı aradım daha gitmemişti hemen iki çıta böldüm.
üçüncü kolonide 4 çıta cıvarında idi,

KIşın kabarmış peteklerin üzerine istanbula dönerken  formik asit. Defne yaprağı, Ceviz yaprağı  ne bulduysam koymuştum pek zayiat yok belkide havaların soğuk ve yağışlı oluşundan mı acaba çünkü 3 gün kadar öncesine soba yakıyorlarmış,
Sönen kolonilerde kalan kullanılabilir durumdaki petekleri alarak diğer kolonilere verdim. Bozuklar ise eritilip değerlendirilecek.
Hiç hareket olmayan bir kovanı açtığım zaman baktım 3 çerçeveye dağılmış bir çerçeve arı var anasını aradım ana  vardı hemen bir kapalı yavrulu çıta arısı ile berabr takviye verildi..Diğer koloniden aldığım 3 çıtayıda güçlü koloniye verdim kendi mevcudu ile beraber üstte ballikta  5 çıtayı sardılar
bu sene İnebolu'da tek bal alabileceğim koloni bu.
Aslında bunlarıda istanbula getireyim dedim ama inebolu'nunda kestane balı bir başka oluyor. Ondanda vaz geçemiyorum.:))
Yine  böyle kör topal gidecek gibi. Aslına bakarsak 70-100 kolonisi olan arkadaşlarımızın kıştan bir  sağlam koloni ile çıktığını duyduk benim bu ilgisizliğime rağmen 4 koloninin sağlam kalması yinede iyi gibi.

Ata sözümüzü değiştirerek kendimze uyarlarsak

"BAKARSAN BAĞ, BAKMAZSAN BÖYLE OLUR"

5 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

sayın Anlayışlı geçmiş olsun,uzak olunca gözdende ırak oluyor maalesef,saygılarımla

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Zafer Abi.

İyisimi bu memlekette arı besleme işini unut gitsin.Biran önce İstanbul'a taşı.Başında olmayınca zayiat fazla oluyor.Üzülmemek elde değil.

SLM ve Muhabbetle...

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Zafer abi geçmiş olsun. Sağlicakla kal abi.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Zafer abi geçmiş olsun,bencede arılarını yanına al,arılardan uzakta olunca kontrolüde zorlaşır.

Hayırlı sezonlar,
Selamlar Saygılar.

ALİ TÜRK dedi ki...

Zafer abi, senden sorunsuz haberler bekliyorum ama bu biraz zor, sen memleketten vaz geçemezsin, sorunlarda devam edecek gözüküyor, Allah her şeyin hayırlısını versin.
Sağlıcakla kal.