15 Oca 2012

İNEBOLUDA SON DURUMLAR

ocak ayının dördü çarşamba günü memlekete gitmek üzere sabah 07:30 gibi yola çıktım. Amacım babamın eskisi arızalanan çapa makinasının yerine yeni aldığım şanzımanlı çapa  makinasını kurmak. Zira babam yaşlı olmasından dolayı römork çekicisi olarak kullandığı bu motor olmayınca bir yere gidemiyor. Ve bu kış İstanbula  gelmemek istememeleri nedeni ile ihtiyaçlarını görmek ve aynı zamanada arılarıma  da bakma fırsatınıda bulacagım.
aynı gün saat 14:30 'da ineboluya ulaştım. Biraz dinlendikten sonra ilk işim durumunu merak ettiğim arılarımı kontrol etmekti.Giderken arılara vermek üzere getirdiğim Çarşamba  Pazarından bizim gürol'un kek yapmak için  bal aldığı balcıdan 18 kg bal almıştım. Ucuz olmakla birlikte bal olduğu konusun da ciddi şüphelerim var çünkü tadı glikozu (Şekeri) kaynatılıp yapılmış  intibaını verdi böyle olunca ben invert yöntemi ile ondan daha iyisini  yaparım.Ama yinede alınmış!? sulandırıp arılara vermekten başka seçeneğim yok bende öğle yaptım.Poşetleri hazırlayıp arılığa gittim.
Aynı zamanda Varroa mücadelesi için hazırladığım oksalik asit karşımınıda damlatma  sistemi ile uyguladım


hava çok soğuk değildi takribi 10 derece civarı, fakat arı salkımda idi, Güneş olmasına rağmen arılığım dağın eteğinde kalmasından dolayı şubat ayının ortalarına kadar güneş almıyor .Buda benim için iyi bir durum, arı zamansız dışarı çıkmıyor. 

İlk kontrol ettiğim kovan zaten en son iki ay önce istanbula gelirken ufak ufak yağmalanıyordu  ve halletmişler. Sönmüş.

Anasının F1 Carniyol  olması beni üzdü çıtanı üzerinde cansız duruyordu.
Sönen Bu kovanıda ilk etepta yağmalanmış zannettim Çıtalarını alırken baktım balı var yağmalansa bal olmazdı  kovanın önüne geçtiğim zaman gördümki Buz dolabı poşetinde verdiğim kekleri bitirip poşet kırıntılarını kovandan dışarıya atmaya çalışıren uçuş deliğine sıkıştırıp çıkışı englleyecek şekilde tıkamış ve içeride mahsur kalan arılar havasızlık ve rutubetten dolayı  sonu olmuş. Bu durum iki üçkovandada vardı Allahtan onlara bir şey olmamış .Benim gibi iki ay sonra arılarının yanına gidebilen arıcılalrın bu durmlara dikkat etmeleri lazım.


 


hemen arıların üzerine poşette şurupları koyup kapattım

Bir gün sonra daha deteylı bakma fırsatı bulabildim hava müsaitti. bir arı elime konup öpmek istedi bende müsade ettim ama pek başarılı olduğu söylenemez.


Kovanlara plakalrını taktım;
Daha sonra kolay olmasından dolayı üstten şurupluklarla örtü çuvalının üzerinden şurpluğu koyup ;


üzerinede iki kat  çuval koydumki sıcak olup arıların şurupluğa çıkması kolay olsun. Ve Rutubet olmaması içinse alttan telli olanlarının sürgülerini 1/3 oranında açtım. Diğerlerinde ise altında havalandırma deliği var.
Ertesi günü kontrol ettiğimde iki tanesi hariç şurubu çekmişti.Bende onlara şurupluğu direk çıtaların üzerine koyup öyle verdim.Geleceğim günüde son kez şuruplukları doldurup yola çıktım. İnşallah bir dahaki gelişime kadar stokları idare eder.

Bahçede olan üç adet carniyol  ruşettende iki tanesi yağmalanmış böylece dört kaybım var. İnşallah bundan sonra kayıp yaşamam.Yeni getirdiğim çapa makinasını Römorke monte ettim.
Sabah Gün ağarırıken güneş yüzünü gösteriyor ve güzel gürüntüler oluşturuyordu


7 yorum:

Mirili dedi ki...

Selamünaleyküm;

Zafer abi o kadar uzaktaki arılarınızın kontrol ve takip sorunu illa olacak. Kalan arılarınız sağ salim bahara çıkarlar inşallah.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Zafer abi senin işin zor,arılarla aranda çok mesafe var.Yeni çapa makinası ,hayırlı olsun.Saglıcakla kalın.

yunus dedi ki...

SELAMIUN ALEYKÜM ABİ ÖLEN ARILARINA ÇOK ÜZÜLDÜM GERİ KALANLARA ALLAH ZAVAL VERMESİN KAL SAĞLICAKLA ESSELAMUALEYKÜM

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Zafer Abi.

Koloni kayıpların için üzüldüm.Özellikle de hiç yoktan yere ölen koloni için.

SLM ve Muhabbetle...

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

sağolun arkadaşlar.
Bende sizlere kayıpsız kıştan çıkmanızı diliyorum.

ALİ TÜRK dedi ki...

Zafer abi ne zaman haber yapsan sonunu hep merak ederim, ne zaman patlayacağı belli olmayan bomba gibisin maşallah.

Nerde bir olumsuzluk var mıknatıs gibi çekiyorsun.
Beninde dikkatimi çekti, buzdolabı saklama poşetini kısa sürede kovandan almaz isen arılar onu musluktan dışarı çıkartmaya çalışıyor. Bundan sonra sen poşeti de değiştirmelisin.
Zekat filan mı vermiyorsun anlamadım gitti::))

Her şeyin hayırlısı bakalım şimdi ne desek boş.
Sağlıcakla kal.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

:(((