1 Ara 2009

AKBABA KÖYÜ VE DOSTLARLA BAYRAMLAŞMA

Evet dostlar uzun bir aradan sonra yine günlüğümüzle buluştuk;

Belki merak eden olursa nerelerdeydin diye, oğlum Ali'yi evlendirdim.
yine diyeceksinizki ya o evleneli bir sene olmuyormuydu. evet öyle hatta nasip olursa üç ay sonra bir torun sahibi daha olacağım.:))
Bu seferki evliliği, oğlumuzu, imkanlarımızıda zorlayarak kiradan kuramak için yapılan ev..lendirme idi.

hamdolsun o işi hallettikten kendi işlerimize dönme fırsatını bulabildim.

ve kurban bayramının dördüncü günü Beykoz Akbaba köyüne arıcı dostların bayramlaşma toplantısına davet edildik.

Kavacıkta Asım Kadıoğlu ile bakanımız Ali Türk ve hacı Seyit abiyide alarak akbaba köyüne öğle vakti ulaştık. Ve öğle namazımızı saim gürel kardeşimizin evinin yakınındaki tarihi cami'de kıldık.

Daha önceleri poyraz'a denize giderken geçtiğim bu köyün adının bir kuş isminden esinlenerek
verildiğini düşünüyordum fakat bu gün köyün üst kısmında kalan Akbaba türbesini görene kadar. Meğerse burası Fatih Sultan dönemindeki bir Allah dostunun sevenleri ile yerleştikleri yermiş.

Saim kardeşimin evide güzel bir yerde Allah güle güle oturmayı nasip etsin. ve kendilerine gösterdiği misafirperlikten ve böyle bir organizasyonu gerçekleştirdiklerinden dolayı tekrar Allah razı olsun diyorum..Akbaba türbesi hemen caminin çıkışında avluda,Akbaba türbesinin kitabesi...
Hemen yanındada asırlık çınar mevcud.


Akbaba Camii, Bu camii ve türbe yukarıda kalıyor ana yoldan transit giderseniz benim gibi göremezsiniz..


camiye çıkarken tarihi bir çeşmenin önünden geç.iyorsunuz,Saim kardeşimizin evinin olduğu bahçeye girerken hazırlıklar yapılmış mangalı yakıyorlardı,
yaklaşınca --arıcı olmayan giremez levhası--- göze çarpıyordu
valla ben üstüme alımadım...
Mangalı yellendiren arkadaşta aramıza yeni katılan ve benim gibi istanbulda ikamet edip Kastamonu bozkurt ilçesinde arıcılık yapan Mustafa Yılmaz

Bu da Niğmet kardeşimiz mangalı ve ızgaraları hazırlama da Aziz Mumcu ile onun çok emeği geçti Allah razı olsun.,Yemekten sonra arılığa geçtik ve ustalardan arıcılık ve bu zamanda kovanların nasıl olması gerektiği konusunda brifing alldık..


Günün sonunda katılanlarla birlikte bir hatıra fotoğrafları çekilip köy kahvesinde çaylar yuıdumlanarak sohbet edildikten sonra, başka zaman yine buluşma temennisi ile vedalaştık..

sonuçta Afrkalısı, kaptanı,Doktoru,Hemşehrisi ve türkiyenin değişik yerlerinden dostlarla buluşup hoş bir gün geçirdik.1 yorum:

UNUTMAZSOY ARICILIK dedi ki...

Geçmiş bayramınızı en içten dileklerimle kutlar oğlunuzun yeni evinde güle güle oturmasını dilerim.Allah işlerinizde kolaylıklar versin.