6 Mar 2008

ÇITA ASMA APARATI

Bu yaz koloni kontrollerinde ilk çıkardığım çıtayı nereye koyacağım konusunda bir hayli zorluk çektim.Bazen boş ruşetlere koyduğum gibi bazende kovanın yanına dayıyordum fakat bu bir takım olumsuzluklarada sebeb olabiliyordu, bunun için sitelerden birinde gördügüm çıta asma apartını temin edecektim ama malzeme satan yerlerde yoktu. Bende kendim yapmayı düşündüm.Bu gün çin malzemeleri satan dükkana gittiğinde demir askılardan gördüm ve bu iş içinkullanılabileceğini düşünerek üç adet aldım (tanesi bir lira);Demir askının bütün askılık demirlerini düzelttim ve iki baştaki demirleride birinci paralel demirden pense yardımı ile 90 derece büküp ucunu yine çıtanın kaymaması için büktüm ve yine askılığın kovanın yan tahtalarına asılmasını sağlayan demirlerini kovanın yan tathta kalınlığı kadar pense yanrımı ile ayarlayıp büktüm;
denemek için boş ruşeti kullandım bir çıta,
ihtiyaç duyulursa ikinci çatayıda asabiliyorsunuz, ihtiyaç duyan arkadaşlar için pratik bir çözüm olabilir

5 yorum:

adige2206 dedi ki...

Güzel..
Benimde hep aklımdaydı tarif etsem yaptırabilirmiyim diye düşünüyordum.

kursatari dedi ki...

zafer abi yaptığınız aparak güzel. fakat ben üç çerçeve konanını demirciye yaptırmıştım. ama kullanışlı değil fazla arısı olanlarda.kullanmıyorum ben pratik değil.sizinde kullanacağınızı zannnetmiyorum. ana arının yere düşme ve çerçevelerin yağma olayı edilme ihtimali yükseliyor.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

Sayın kursatarı,
biliyorsunuz kovanda çerçeveler sıkışıktır. dolayısı ile ben bir çerçeveyi içeriden alıp diğer çerçeveleride kaydırılıp bakmak için kullanacağım ve bu aldığım çerçevede anasız ve az arılı olmalı dolayısı ile ben yalnız bir çerçeve asmak için kullanacağım, yoksa sözünü ettiğiniz ihtimal tabiki var ama dikkat ederek bunu asgariye indirebiliriz.Sevgilerimle bereketli bir sezon dilerim.
Allaha Emanet Olunuz

UĞUR KIRAN dedi ki...

Zafer abi asma aparatı yapacaklar ve kullanmak isteyenler için gerçekten pratik bir yöntemi paylaşmışsınız bizlerle,gerçekten kovandan çıkan ilk çerceve insanı düşündürüyor yeremi bıraksam, dikmi yanmı dursa vb. en sonunda işin çabuklaşması için bir şekilde biryere koyuyoruz çerceveyi,sanırım oldukça kullanışlı olacak bir aparat, saygılar

maxs35 dedi ki...

zafer
yaptığınız aparat gerçekten yarayışlı ve kullanışlı olmuş.şahsen ben beğendim.uğur 'a katılıyorum. ilk çerçeveyi gerçekten koyacak yer bulamıyoruz.
yeni aparat geliştirme yolundaa size başarılar diliyorum zafer kardeşim.
selamlar.kolay gelsin.